Stres, depresyon, endişe bozuklukları ve panik atak, ruh-beden dengesinin bozulması demektir.

Denge bozulduğunda; çarpıntı, uyku ve yeme düzensizlikleri, odaklanamama, sindirim sistemi sorunları, huzursuzluk, ağrı, boğulma hissi gibi, çok çeşitli ruhsal ve bedensel yakınma ortaya çıkar.

Maalesef günümüzde bu tür yakınmalar, bedensel, psikolojik ve sosyal kaynaklarına bakılmaksızın hastalık olarak tanımlanmakta ve sıklıkla antidepresan ilaçlarla bastırılmaya çalışılmaktadır.

Kişinin yaşamla bağlarını koparan majör depresyon ya da gerçeklik algısının bozulduğu psikotik hastalıklar dışında ilaç kullanımı, çok sınırlı ve özenli olmalıdır.

Ruhsal sorunlarla başa çıkmada en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, beyinlerimizin uyuşması değil, etkin yaşam becerileri kazanmamızdır.

İnsan beyninin nasıl çalıştığını, duygu çeşitlerini ve duygusal şiddeti, aile ve toplumun etkilerini, ilişki yönetimini, odaklanmayı bilen insanlar, yaşam zorluklarıyla daha kolay başa çıkabilirler.
Zihni sakinleştiren ve yapılandıran yöntemlerin yanı sıra, ruhsal sıkıntıların tedavisinde yararlanılabilecek doğal çözümler arasında,pozitif enerji çok önemli bir yere sahiptir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından birçok ruhsal ve psikosomatik hastalıkta yararlı bir yöntem olarak kabul edilir. serotonin, dopamin, endorfin gibi iyi hissetmemize yardımcı proteinlerin düzeylerini arttırır.

Bu nedenle, uykusuzluktan migrene, anksiyeteden fibromiyaljiye kadar pek çok yakınmaya iyi gelir.

Pozitif enerji mükemmel bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Stres, depresyon, anksiyete bozuklukları ve panik atakta, iyileşmeye büyük katkı sağlayacaktır.